مقالات

درباره کد کانتینر

باربری در تهران

شاید همه ما با کانتینر ها آشنایی داشته باشیم و هر روز روی ماشین های سنگین مثل کامیون ها و یا روی کشتی ها و جاهای مختلف ببینیم و متوجه شویم که برای آسانترکردن حمل و نقل ها از کانتینرها استفاده می‌شود. با این وجود جابجایی کانتینرها همانند جابجایی هر چیز دیگری بین کشورهای مختلف دارای شرایط، ضوابط و قوانینی می‌باشد. جابجایی کانتینر ها بدون رعایت ضوابط امکان پذیر نمی‌باشد.

یک توضیح کوچک درباره کانتینر، کانتینر چیست؟ کانتینرها جعبه ها و یا محفظه هایی هستند که کالاها و و وسایل مختلفی درون آنها جای می‌گیرد تا آسیبی به کالاها وارد نشود و جابجایی کالاها به راحتی انجام گیرد.

کد کانتینر چیست؟

توسط سازمان جهانی استاندارد ISO، کدهایی طراحی شده است که با استفاده از این کدها به راحتی می‌توان از ارسال اشتباه کانتینرهای متفاوت به مناطق دیگر جلوگیری کرد. کدهای طراحی شده توسط استاندارد ISO در سرتاسر جهان معتبر هستند و کد کشور صاحب کالا در آن درج شده است و این موضوع موجب شده است امکان اشتباه در حمل و نقل کالاها به صفر درصد برسد. سازمان ISO استاندارد های خود را به چند شکل تقسیم کرده است.

 

شناسنامه کانتینر چیست؟

امروزه کانتینر یکی از رکن ها و تجهیزات اساسی در حمل و نقل علی الخصوص در حمل و نقل دریایی و بین المللی به شمار می‌رود. ترانزیت کالاها در حمل و نقل بین المللی توسط کانتینرها فراهم می‌شود و می‌توان آن را در عبور و مرور از مرزهای گوناگون را کنترل کرد.

دلیل اینکه حمل و نقل با کانتینر بسیار دقیق تر انجام می‌پذیرد و توانایی کنترل آن در مرزها و گمرک های مختلف وجود دارد، وجود شناسنامه کانتینر است. شناسنامه کانتینر کمک می‌کند نوع بار و کانتینر حامل آن مورد شناسایی واقع گردد. توسط این شناسنامه رهگیری کانتینرها ممکن می‌باشد.

شماره کانتینر همانند اثر انگشت عمل میکند یعنی منحصر به فرد می‌باشد. یعنی هیچ دو کانتینری در هیچ جای این دنیای عظیم، نمی‌توانند شماره یکسانی داشته باشند. شناسنامه کانتینر علاوه بر آسان کردن شناسایی، نشان دهنده مشخصات کانتینر مِن جمله ظرفیت و نوع آن است و همچنین روند حمل کانتینر را قابل ردیابی و ایمن تر می‌کند.

یک متصدی بین المللی که مرکز آن در کشور فرانسه واقع است، به عنوان تنها مرکز ثبت و شناسایی مالکیت کانتینر در نظر گرفته شده است. این دفتر از سمت سازمان استاندارد ISO انتخاب گردیده و تحت حمایت اتاق بین المللی بازرگانی تأسیس شده است.

 

جزئیات شماره کانتینر

 • کد مالک
 • شماره سری
 • شماره تطبیق

کد مالک

کد BIC یا به عبارتی کد مالک به کانتینر توسط متصدی بین المللی تعلق می‌گیرد. کد مالک معمولا به حرف U ختم می‌شود و سه حرف دیگر آن توسط مالک تعیین می‌شود.

شماره سری

شماره سری از شناسنامه کانتینر دارای 6 عدد می‌باشد که مالک آن را برای هر کدام از کانتینرهای خود انتخاب می‌کند.

شماره تطبیق

آخرین رقم با نام شماره تطبیق  شناخته می‌شود که این رقم دارای نوعی رابطه ریاضی با کد مالک و شماره سری می‌باشد.

 

انواع مالکیت کانتینر

نحوه مالکیت کانتینرها چند نوع می‌باشد و استفاده از آن ها مختلف می‌باشد. ما در این قسمت برای شما دو نوع از رایج ترین ها را برای شما می‌آوریم.

 • مالکیت فرستنده
 • مالکیت باربری

مالکیت فرستنده

در صورتی که صادرکننده و یا فروشنده به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی مثل شرکت، مالک کانتینر باشد، کالاها و محصولات خود را در کانتینر بار زده و برای مشتری و یا گیرنده ارسال می‌کند. به سراغ خرید کانتینرها، خیلی از شرکت های بزرگی که کار آنها با حمل و نقل در حجم وسیع گره خورده است، می‌روند. این کار موجب کاهش قابل توجهی از هزینه ها می‌شود. روند اینگونه می‌باشد که کانتینر به فرد و یا شرکت مالک برگردانده می‌شود و یا در انبارهای شهر بندری مقصد می‌مانند تا بار بعدی صادرکننده برسد.

مالکیت باربری

در اکثر موارد مالکیت کانتینر برای صادر کننده ممکن نیست. بنابراین از شرکت های باربری کمک می‌گیرند و شرکت های باربری کانتینرها را در اختیار دارند و در قبال اخذ هزینه، بار فرستنده را در کانتینر قرار داده و به مقصد ارسال می‌کنند.

 

ضرورت وجود شناسنامه کانتینر و درج مشخصات کانتینر

از آنجایی که تعداد کانتینرها بسیار زیاد و نیز شبیه یکدیگر هستند، برای اینکه کانتینرها با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند، نیاز است که مانند افراد شماره ای برای شناسایی آنها وجود داشته باشد.

از طریق شناسنامه و شماره کانتینر، امکان رهگیری و کنترل کالاها وجود دارد. مالک های کانتینرها با وارد کردن شماره‌ی کانتینر در سامانه موردنظرشان می‌توانند کانتینرها را ردیابی کنند.

علاوه بر موارد نامبرده شده، همه شرکت های حمل و نقل از طرف متصدی بین المللی الزاما موظف به درج شناسنامه کانتینر هستند. اگر کانتینری شناسنامه نداشته باشد، حمل غیرقانونی و قاچاق محسوب می‌شود. و علاوه بر همه توضیحات گفته شده، شناسنامه کانتینر کمک چشمگیری به آسانترشدن حمل و نقل، کنترل های مرزی و گمرکی می‌کند.

سایر مشخصات کانتینر ها

علاوه بر شناسنامه و کد کانتینر که برایتان توضیحاتی ارائه کردیم. در این قسمت برایتان سایر مشخصات کانتینر را برایتان می آوریم.

 • حجم کانتینر
 • شماره شناسایی
 • کد نوع و اندازه
 • لوح تائید گمرکی
 • لوح تائیدیه ایمنی
 • وزن کانتینر خالی
 • حداکثر وزن خالص
 • حداکثر وزن ناخالص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *